تاريخ : | | نویسنده : khizeshnews

اخبار,اخبار اقتصادی,دلار

اخبار اقتصادی - سه سرعت‌گیر نوسان ارزی

بازار ارز روز یکشنبه دو نکته جالب توجه داشت: اول اینکه آرامش نسبی حاکم بر بازار که از نیمه‌های چهارشنبه گذشته آغاز شده بود، ادامه پیدا کرد و دوم اینکه نوسان‌های شاخص بازار ارز در این روز از میانگین افت‌وخیزهای 7 روز نخست زمستان هم کمتر بود. دلار یکشنبه تحت‌تاثیر سه عامل «احتیاط بازیگران غیر رسمی و کاهش معاملات بزرگ»، «اصلاح نرخ برابری ارزها» و «عرضه محدود ارز برخی از صرافی‌های بانک‌ها» با نوسان اندک معامله شد تا قیمت آن به حرکت در محدوده 3570 تومان ادامه دهد.

«دنیای اقتصاد» دلایل کاهش افت‌و‌خیز بازار را بررسی می‌کند.
بازار ارز روز یکشنبه نیز شاهد نوسان‌های شدید نبود تا تداوم کاهش دامنه افت‌و‌خیزها بیشتر به چشم آید. بررسی‌ها نشان‌دهنده این است که دامنه نوسانات دلار از انتهای هفته گذشته کاهش یافته و قیمت این ارز در محدوده 3570 تا 3580 تومان قرار گرفته است. برخی تحلیلگران و فعالان بازار محدود شدن دامنه نوسانات را ناشی از سه عامل «احتیاط بازیگران غیررسمی و کاهش معاملات بزرگ»، «اصلاح نرخ برابری دلار به درهم در بازار داخلی» و «عرضه محدود ارز برخی از صرافی‌های بانک‌ها» عنوان کردند. نکته جالب توجه این است که محاسبات نشان می‌دهد نوسانات دلار در دومین روز هفته، دامنه کمتری از میانگین تغییرات قیمتی این ارز در 7 روز اول دی‌ماه داشته است.


افزایش اندک دلار
در بازار دیروز قیمت شاخص بازار ارز به ندرت بر تابلوی صرافی‌ها تغییر کرد و دامنه نوسانات دلار کمتر از روزهای قبل بود. دلار یکشنبه معاملات خود را با قیمت 3570 تومان آغاز کرد که تغییری نسبت به روز شنبه نداشت. با این وجود بهای دلار در ادامه تا حدی افزایش یافت و تا پیش از ساعت 11 ظهر با 10 تومان رشد به 3580 تومان رسید. پس از این افزایش نرخ دلار تا ساعت 2 بعد از ظهر تغییری نکرد تا در این ساعت قیمت با 5 تومان کاهش تا 3575 تومان یعنی تقریبا همان قیمت اول روز پایین آمد. عامل اصلی این افت ورود صرافی بانک‌ها و عرضه ارز به بازار بود. با افت نرخ فروش نقدی دلار، نرخ صدور حواله نیز کم شد و از 3600 تومان ابتدای صبح به 3590 تومان در ساعات پایانی بازار رسید. دیگر خبر روز گذشته این بود که بهای دلار در منطقه آزاد کیش بالاتر از قیمت دلار در بازار پایتخت بود. یکشنبه اسکناس سبز آمریکایی در بازار آزاد کیش به قیمت 3580 تومان معامله شد، قیمتی که اختلافی 10 تومانی با قیمت بازار پایتخت داشت.

کاهنده‌های دامنه نوسان
چنان که اشاره شد گروهی از فعالان، کاهش دامنه نوسانات دلار و بازگشت آرامش به بازار ارز را ناشی از کاهش حجم معاملات، عرضه ارز برخی از صرافی بانک‌ها و اصلاح نرخ برابری دلار به درهم عنوان کردند. به گفته آنها از پنج‌شنبه هفته گذشته احتیاط بیشتری بین بازیگران غیررسمی بازار حاکم شده و به تبع این مساله حجم معاملات بزرگ بازار محدودتر از دو روز کاری ابتدایی دی‌ماه شده است. به‌نظر می‌رسد عامل اصلی احتیاط این بازیگران ریزش قیمت دلار از ظهر روز چهارشنبه هفته قبل باشد. قیمت دلار چهارشنبه گذشته به مرز 3600 تومان رسید، ولی از میانه‌های روز برخی از صرافی‌های بانک‌ها وارد بازار شدند و قیمت در مسیر کاهشی قرار گرفت. البته برخی دیگر از فعالان اعتقاد دارند کاسته شدن از دامنه نوسانات پس از چند نوسان سنگین طبیعی است و بازار معمولا پس از ورود به سطح جدید، به آرامی به تست قیمتی مشغول می‌شود. یکی دیگر از عوامل کاهش تغییرات قیمتی دلار مربوط به اصلاح نرخ برابری ارزها و هماهنگ شدن قیمت دلار بازار داخلی با بازار دبی است. چهارشنبه گذشته بازار شاهد «آربیتراژ ارزی» بود. عامل دیگری که به کاهش نوسانات دلار کمک کرده عرضه ارز برخی از صرافی‌های بانک‌ها به بازار است. در روزهای اخیر صرافی بانک‌ها با قیمتی کمتر از قیمت بازار به فروش ارز پرداختند و مانع از افزایش قیمت دلار شدند.

میانگین نوسان و رشد سکه
حالا محاسبات نشان می‌دهد دامنه نوسان دلار در دومین روز هفته کمتر از میانگین تغییرات قیمتی این ارز در 5 روز کاری دی‌ماه بوده است. دیروز قیمت دلار تنها 5 تومان تغییر کرد و این در حالی است که جمع دامنه نوسانات قیمتی این ارز در دی‌ماه و تقسیم آن بر 5 روز کاری بیانگر میانگین 13 تومانی تغییرات قیمتی دلار است. به این ترتیب در دومین روز هفته دامنه تغییرات قیمتی دلار 8 تومان کمتر از میانگین نوسانات این ارز در هفت روز اول زمستان بود.


دیگر خبر مهم بازار در روز یکشنبه افزایش بهای سکه بود. سکه که روز شنبه تحت‌تاثیر افزایش بهای اونس به قیمت 996 هزار تومان رسیده بود، روز گذشته قیمت 997 هزار تومان را برای خود ثبت کرد تا نزدیک کانال قیمتی بعدی قرار گرفته باشد. با توجه به تعطیلی بازارهای جهانی طلا، رشد اندک سکه در روز یکشنبه را می‌توان به نوسان دلار نسبت داد.

اخبار اقتصادی - دنیای اقتصادرپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
نحوه کاشت ابرو و مزایای آن
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.