تاريخ : | | نویسنده : khizeshnews

 

 

 

دورکمربشتر خطرمرگ بیشتر

 

 

مطالعات نشان می دهد افرادی كه دور كمر آنها زیاد است، طی دوره ای ۹ ساله، خطر مرگ آنها به هر علت افزایش می یابد.

پیش از این مشخص شده بود كه داشتن دور كمر زیاد با آماس و ورم، مقاومت انسولین دیابت نوع ۲، میزان غیرعادی كلسترول و بیماری های قلبی همراه است.

شاید به این علت كه دور كمر ارتباط نزدیكی با بافت های چربی احاطه كننده امحا و احشا (اندام های شكمی) دارد. اعتقاد بر این است كه این چربی ها به مراتب خطرناك تر از بافت های چربی زیرپوستی هستند.

محققان آمریكایی به مطالعه رابطه بین دور كمر و خطر مرگ در بین ۴۸ هزار و ۵۰۰ مرد ۵۰ سال به بالا با میانگین سنی ۶۹ و ۵۶ هزار و ۳۴۳ زن ۵۰ سال به بالا با میانگین سنی ۶۷ پرداختند.

شركت كنندگان در این مطالعه اطلاعاتی در مورد وزن و دور كمر خود در سال ۱۹۹۷ ارائه كردند. مرگ این افراد و علت آن طی یك دوره ۹ ساله تا سال ۲۰۰۶ براساس شاخص ملی مرگ تحت نظر قرار گرفت.

طی این دوره زمانی ۹۳۱۵ مرد و ۵۳۳۲ زن جان خود را از دست دادند.

پس از اندازه گیری شاخص جرم بدن (BMI) و دیگر علائم خطرناك، مشخص شد مردانی با كمر ۱۲۰ سانتی متر و بیشتر و زنانی با دور كمر ۱۱۰ سانتی متر و بیشتر دو برابر بیش از دیگران در خطر مرگ طی این دوره ۹۰ ساله قرار داشته اند.

در بین تمامی دسته های مختلف شامل وزن نرمال، وزن زیاد و شدیدا چاق در مردان، آنها كه كمر بزرگ تری داشتند، بیشتر در معرض خطر مرگ بودند. اما در میان زنان، آنها كه در دسته وزن نرمال قرار داشتند، خطر مرگ بیشتر بود.

علت ارتباط قوی تر بین مرگ و دور كمر زیاد در زنانی با شاخص جرم بدنی پایین هنوز مشخص نیست.

شاید تجزیه و تحلیل های بعدی در مورد ارتباط بین اندازه دور كمر و بافت های چربی اندام های شكمی یا اندازه گیری مقاومت انسولین در بین دسته های مختلف شاخص جرم بدن قادر به تشخیص دلیل بیولوژیكی این موضوع باشد.

شاید نتایج این مطالعه بر گسترش رهنمودهای آینده در مورد چاقی كمك كند و تاثیرگذار باشد. رهنمودها و ستورات بالینی موجود براساس شواهد و بررسی ها در سال ۱۹۹۰ است.

این دستورات توصیه می كند كه از اندازه دور كمر می توان افزایش خطر بیماری ها را فقط در افرادی كه به لحاظ طبقه بندی شاخص جرم بدن دارای وزن زیاد یا خیلی چاق هستند، تشخیص داد...../تحلیل:جام جمرپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
نحوه کاشت ابرو و مزایای آن
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.