تاريخ : | | نویسنده : khizeshnews

 

گرانی سوار بر غول لجبازی

 

با نزدیک شدن به ماه رمضان قیمت گوشت قرمز به طور یقین دچار شوک دیگری خواهد شد/ افزایش قیمت گوشت قرمز، مرغ و... انواع میوه ها طی روزهای گذشته باعث شده است که بازارهای مواد غذایی گفته شده با نابسامانی و بی ثباتی توأم شود.

افزایش قیمت برخی از اقلام اساسی در سبد غذایی خانوار طی روزهای گذشته و بی ثباتی در بازار این محصولات این نگرانی را دامن زده است که آیا سفره های مردم در ماه رمضان و یا هنگام اجرای هدفمندسازی یارانه ها خالی از قوت خواهد ماند؟

افزایش قیمت گوشت قرمز، مرغ و انواع میوه ها طی روزهای گذشته باعث شده است که بازارهای مواد غذایی گفته شده با نابسامانی و بی ثباتی توأم شود.

درحالی که تنها یک ماه و اندی به آغاز ماه رمضان و تقریبا دو ماه و اندی دیگر به اجرای هدفمندسازی یارانه ها مانده است، بازارهای موادغذایی به ویژه اقلام اساسی گفته شده با آشفتگی مواجه شده است به گونه ای که این نابسامانی به حوزه های دیگر قیمتی اقلام سرایت کرده است.

● افزایش قیمت مرغ

در حالی كه قیمت مرغ طی روزهای گذشته با افزایش نسبی روبرو بوده است اما كارشناسان اعتقاد دارند این قیمت عرضه شده در بازار، نرخ واقعی بهای مرغ است.

قیمت مرغ بر اساس قیمت تمام شده وزارت جهاد كشاورزی دو هزار و ۲۰۰ تا دو هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده بود كه براساس گفته های بسیاری از كارشناسان قیمت تعیین شده از سوی مسوولان قیمتی بود كه جوابگوی هزینه های جاری واحدهای تولیدی را نداشته و دیگر آن كه نسبت به نرخ تورم بسیار در سطح پایینی بود.

از سوی دیگر در حالی كه قیمت مرغ طی روزهای گذشته تا سقف سه هزار و ۵۰۰ تومان در بازار افزایش داشته، نگرانی ها نسبت به عرضه و قیمت افزایشی آن در ماه رمضان نیز افزایش یافته است.

در حال حاضر قیمت مرغ به طور میانگین بین دو هزار و ۶۰۰ تا سه هزار و ۵۰۰ تومان در بازار تهران عرضه می شود كه این قیمت ها نسبت به چند سال گذشته یكی از بی ثبات ترین بازارهای مرغ را به وجود آورده است.

البته ثابت نگه داشتن قیمت مرغ یكی از وعده های وزیر جهاد كشاورزی بود كه گفته بود: قیمت آن تا پایان سال ثابت خواهند ماند اما مشاهده می شود كه یكی از بی ثبات ترین بازارهای غذایی را در ایران به وجود آورده است.

در حال حاضر رقابت تنگاتنگی بین گوشت مرغ و قرمز برای تصاحب جایگاه میانگین رشد قیمت در جریان است.

این درحالی است كه قیمت تخم مرغ روز به روز در حال كاهش است به گونه ای كه براساس گفته های كارشناسان قیمت تمام شده هر كیلو تخم مرغ در درب واحدهای تولیدی ۱۲۰۰ تومان تعیین شده بود اما در حال حاضر بین ۷۷۰ تا ۸۰۰ تومان به عرضه كنندگان ارائه می شود.

● گوشت قرمز همچنان سوار بر غول لجبازی

بی ثباتی ها همچنان در بازار غذایی كشور ادامه دارد به گونه ای كه قیمت گوشت با وجود واردات گسترده از سیستان و بلوچستان به تهران و كشور برزیل و همچنین قزاقستان همچنان قیمت آن تعدیل نشده است علت چیست؟!

قیمت گوشت قرمز که طی چند سال گذشته پاشنه آشیل برنامه ریزان اقتصادی بوده است کماکان در دنده پیچ قرار دارد و آن گونه که در ذهن ها خود را متبادر کرده است که بگویند گوشت قرمز تافته ای جدا بافته از سایر کالاهاست.

قیمت گوشت قرمز در حال حاضر در بازار تهران بین ۱۶هزار تا ۱۸هزار ۲۰۰تومان به فروش می رسد.

البته ورود گوشت قرمز از قرقیزستان گرفتار جنگ داخلی که حتی به دولت های بزرگ خارجی اجاز نداده تا در مسائل این کشور ریز شوند باعث نگرانی بسیاری از کازشناسان دام بهداشتی کشور شده است.

محسن دستور رییس دامپزشکی ایران در این رابطه می گوید: یک شرکت خصوصی اقدام به واردات گوشت قرمز از کشور قرقیزستان خواهد کرد.

این مقام ارشد دامپزشکی ایران ادامه خاطرنشان می سازد: البته هنوز من از چگونگی اجرا و جزییات ورود گوشت قرمز از کشور قرقیزستان در جریان نیستم اما این اطمینان را به مردم می دهم که تمامی اقدامات بهداشتی در این راستا انجام گرفته است.

گوشت قرمز و بازار آن مسئله ای است که بارها روابط بین برنامه ریزان اقتصادی را دچار چالش کرده است و هریک به نوعی در تلاش بوده و هستندکه عامل افزایش قیمت این کالای غذایی را به عملکرد دیگری نسبت دهند.

اما آنچه که واضح بوده این است که کارشناسان اقدامات گفته شده را مقطعی اعلام کرده اند.

صاحب نظران معتقدند: با نزدیک شدن به ماه رمضان قیمت گوشت قرمز به طور یقین دچار شوک دیگری خواهد شد.

● بازار میوه در کش و قوس مجادله اتحایه فروشندگان و بارفروشان

قیمت میوه ها دربازار نیز با افزایش مواجه شده اند، افزایشی که باعث مجادله صنف های عرضه کننده این محصولات موجب شده است.

رییس اتحادیه میوه و تره بار تهران علت افزایش قیمت محصولات میوه ای در بازا را وجود دلالان در سطح میادین بار فروشی و عدم نظارت دقیق بر آنها اعلام کرد.

حسین مهاجران با این گفته عملا توپ را در داخل زمین اتحادیه بارفروشان تهران انداخت و مقصر اصلی افزایش قیمت میوه ها را اتحادیه بارفروشان ذکر کرد.

اما دبیر اتحادیه بارفروشان در جوابیه ای اعلام کرده: مهاجران فرافکنی می کند و این اعضای فروشندگان و زیر مجموعه های های اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار هستند که قیمت ها را بدون توجه به فاکتور ارائه شده تا ۱۰۰در صد افزایش قیمت به مصرف کنندگان عرضه می کند.

علی حاج فتحعلی پیش از این گفته است: هر باری که از میادین خارج می شود با صدور فاکتور است تعیین افزایش ۳۰ درصد قیمت بیشتر از قیمت درج شده در فاکتور است اما فروشندگان تا ۱۰۰ درصد قیمت ها را افزایش می دهند.

کارشناسان براین عقیده اند: با وجود فراوانی میوه، دلیل اصلی بی ثباتی بازار میوه را به عملکرد ضعیف وزارتخانه های جهاد کشاورزی و بازرگانی مربوط دانستند.

فعالان بازار معتقدند: با وضعیت به وجود آمده نمی توان در مورد این بازار اظهار نظر کرد.

این گروه از فعالان می گویند:تا زمانی که بازار بدون نظارت واقعی و عملکرد مقطعی برنامه ریزان اقتصادی اداره می شود نمی توان رنگ ثبات را در آن دید.

در حال حضر قیمت هندوانه هر کیلو ۴۰۰تا ۶۰۰ تومان در بازار به فروش می رسد.

طالبی، هلو و آلبالو نیز به ترتیب از ۱۰۰۰تا یک هزار و ۲۰۰تومان و ۲۰۰۰ هزار تا دو هزار و ۲۰۰ تومان به فروش می رسند.

● آیاسفره های مردم بیش از پیش خالی خواهد شد

این همه نوسانات در حالی رخ می دهد كه تنها یك ماه مانده به ماه رمضان و نزدیك به ۶۰ روز مانده به اجرای طرح هدفمندكردن یارانه ها، نگرانی در بین صاحب نظران آنچنان افزایش یافته است كه آیا سفرهای ماه رمضان خالی از قوت خواهد بود؟...../تحلیل:ایلنارپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
نحوه کاشت ابرو و مزایای آن
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.