سازمان ملل اعلام کرده است لایه اوزون که از زمین در برابر تشعشعات زیانبار خورشید حفاظت می کند، رو به ترمیم است.

به گزارش ایرنا از بی بی سی ، براساس این گزارش، برای نخستین بار طی سی و پنج سال گذشته، پژوهشگران تایید کرده اند که لایه اوزن، که در برخی نقاط کره زمین به طرز خطرناکی کاهش یافته بود، نشانه هایی از بهبود نشان می دهد.

به گفته پژوهشگران، دلیل آغاز روند ترمیم لایه اوزن این است که از اواخر دهه ١٩٨٠، استفاده از بعضی مواد شیمیایی آسیب زننده به لایه اوزن به تدریج در تمام جهان حذف شده است. این گازها عمدتا در یخچال و انواع اسپری کاربرد داشت.

سازمان ملل گفته است که نتیجه بخش بودن اراده مشترک بین المللی در این زمینه نشان می دهد که جامعه جهانی می تواند از دیگر جنبه های تخریب محیط زیست هم جلوگیری کند مشروط بر اینکه اراده سیاسی لازم برای این نوع همکاری وجود داشته باشد.

در این گزارش، که نتیجه تحقیقات بیش از سیصد پژوهشگر است، آمده که از سال ٢٠٠٠ تا ٢٠١٣ میلادی، سطح اوزون در بخش هایی از جهان ٤ درصد رشد کرده است.

این پژوهشگران هر چهار سال یک بار به دعوت سازمان ملل برای بررسی وضعیت اوزن جلسه گرد هم می آیند و نتیجه تحقیقات خود را ارائه می دهند.

کاهش لایه اوزن از اواخر دهه ١٩٧٠ به دلیل کاربرد ماده سی اف سی آغاز شد و پس از هشدار پژوهشگران نسبت به عواقب خطرناک ادامه این روند، کشورهای جهان پروتکل مونترال را در سال ١٩٨٧ امضا کردند و متعهد شدند که استفاده از این ماده را به تدریج کنار بگذارند. این ماده عمدتا در یخچال ها و قوطی های اسپری کاربرد داشت.

نکته دیگری که در گزارش اخیر پژوهشگران آمده این است که افزایش گازهای گلخانه ای، که عامل اصلی گرمایش زمین محسوب می شود، ظاهرا به ترمیم لایه اوزن کمک کرده است. براساس این گزارش، افزایش میزان دیوکسید کربن و سایر گازهای ایجاد باعث کاهش دمای لایه استراتوسفر جو زمین می شود و کاهش دما، میزان اوزن را در این لایه افزایش می دهد.

عامل دیگری که مایه نگرانی شده این است که مواد جایگزین سی اف سی به نوبه خود باعث گرمایش زمین می شود در حالیکه استفاده از آنها نیز رو به افزایش است. به این ترتیب، خبر خوش بهبود لایه اوزون با خبر ناخوشایند ادامه روند گرمایش زمین همراه است.

گزارش سازمان ملل تاکید دارد که با وجود به جریان افتادن روند ترمیم لایه اوزن، جبران کردن آسیبی که به آن وارد شده مدتها به طول خواهد انجامید زیرا مواد شیمیایی تخریب کننده اوزن همچنان در جو وجود دارد و حفره ای که در لایه اوزون در جنوبی ترین نقاط نیم کره جنوبی ایجاد شده هنوز هم ترمیم نشده است.

لایه اوزن با جلوگیری از عبور پرتو فرابنفش نور خورشید، مانع از تابش آن بر سطح زمین می شود.

این پرتو برای حیات روی کره زمین زیانبار است و عامل کمک کننده به ابتلای به سرطان پوست و همچنین خسارت به گیاهان محسوب می شود.

رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
نحوه کاشت ابرو و مزایای آن
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.